Menu
Scroll down
Květen 29, 2019

RUNDERFUL

Dnešní článek chci věnovat mému oblíbenému sportu, běhu. Můj dosavadní největší běžecký úspěch byl loňský pražský půlmaraton. Panebože, to byl zážitek! Ještě teď mám z pomyšlení na tu úžasnou atmosféru husí kůži :). No a díky tomu, že mám k běhu tak blízko, jsem dostala možnost spolupráce s RunCzech :). V rámci ní poběžím O2 Pražskou štafetu a adidas Běh pro ženy. Doufám, že se s někým z vás na některém běhu/závodu potkám! 🙂 Mimochodem na mém instagramu teď probíhá skvělá soutež o dvě registrace právě na O2 Pražskou štafetu ke mě do týmu. Pokud tedy rádi běháte a chcete zažít skvělý podvečer, mrknětě na to. Budu moc ráda, když se přihlásíte a společně si to moc užijeme! 🙂

Ve spolupráci s RunCzech

Přemýšlela jsem, jak tento článek nejlépe pojmout a nakonec jsem se rozhodla vám sepsat mých pár tipů, které mi při běhu pomáhají.

1. Vždycky začínám pomalým rozklusáním. Nikdy nevybíhejte hned naplno! Z této chyby bych se sama mohla už tak 100x ponaučit :D. Až jakmile jsou vaše svaly zahřáté, jste připraveni vyběhnout :).

2. Jak se říká… správné oblečení je polovina úspěchu. Tím teď úplně nemám na mysli, abyste si koupili nejnovější model Victoria Secret legínů a šli si zaběhat (i když to taky rozhodně pomáhá :D) , ale to, abyste se opravdu správně oblékli. Není nic horšího, když se při běhu musíte soustředit na své legíny, které vám neustále sjíždějí dolů, na mikinu ve které vám je horko  a nedejbože na boty, které vás tlačí. Zkrátka vyběhněte v něčem, v čem se budete opravdu cítit dobře a bezpečně. Nikde se vám nebude nic plést, nic vás nebude otravovat a vy jste se mohli soustředit na samotný běh :).

3. Tohle jste pravděpodobně už slyšeli asi stokrát, ale nebuďte v tom sami! Mně osobně opravdu dost pomáhá, když vyrazím běhat s někým. Ať už je to kamarád/ka, přítel/kyně, maminka, soused/ka… Vyzvěte někoho a uvidíte, že to hned půjde líp!

4. Když už jste nuceni vyběhnout sami, nebo vám to zkrátka dělá dobře, nezapomeňte na hudbu! Stáhněte si nějaký super cardio playlist a to vás zaručeně nakopne ještě k lepším výsledkům! Já při poslouchání kolikrát zapomenu na to, že vlastně běžím a prostě jen 100% vnímám tu hudbu a myšlenkama se někam úplně ztratím :).

5. K běhu mi navíc dost pomáhá, když ho kombinuji s jinými sporty. U mě je to třeba jóga. Ta mi především zajistí trénink jak správně dýchat a stejně tak i strečink.

6. Příroda. Já jsem osobně vždy team příroda než team město na běhání. Ne jen že si krásně pročistíte hlavu, nadýcháte do plic čistý vzduch, ale hlavně se nebudete muset někde protlačovat mezi lidma, čekat na červenou na přechodu a vnímat, že na vás někdo kouká. atd atd… Však to znáte :).

7. Zvolte si své tempo. Pokud v běhání třeba začínáte, nesnažte se zaměřovat na svou rychlost. První se zaměřte na běžeckou vytrvalost. Zvolte si tempo, které jste schopni udržet po celou délku běhu. Minulý týden jsem se na svém prvním běžeckém tréninku v Running Mall dozvěděla, že ideální je si počítat dech na tři kroky nádech a na tři kroky výdech. Podle toho si krásně určíte vaše tempo. Jednoduché jak facka, tak na to příště myslete :).

8. Zjistěte, kdy je pro vás běhání nejlehčí. U mě jsou to rána či pozdní odpolední hodiny. Když jdu ráno, většinou je to vždy na lačno a odpoledne těsně před večeří. Ani třeba 3h po jídle nejsem schopná uběhnout 1km :D.

9. Vždycky se po běhu protáhněte! Přiznávám se, že na tohle jsem trochu lajdák a ne vždy to dodržuji. I tak to sem ale musím napsat, protože vím, jak moc je to důležité!

10. Be happy! Buďte uvolnění a veselý. Buďte na sebe hodní, odměňte se za výkon. Nebuďte na sebe naštvaný, že jste místo 7km uběhli „jenom“ 4. Někdo běhá každý den 10 km jak nic a někdo se trápí u každýho kilometru. Dokud vás běh dělá šťastným člověkem, má to smysl :).

A závěrečný bonusový bod na konec:

11. Run because you love your body, not because you hate it. Tenhle citát miluju. Jakmile se budete řídit podle toho, máte vyhráno :). Doufám, že jsem třeba někoho namotivovala se teď zvednout ze židle a jít provětrat běžecké boty :). Zároveň taky moc doufám, že se přihlásíte do zmiňované soutěže a třeba se potkáme na O2 Pražské štafetě!

Mějte se překrásně <3.