Menu
Scroll down
Březen 19, 2019

MARRAKECH ME IF YOU CAN

Navštívit Marakeš byl dost spontánní nápad. Jednou jsem takhle seděla s kamarádkou u kávy a když se mě z ničeho nic zeptala, zda bych s ní a její kamarádkou nechtěla letět za 2000 Kč do Marakeše, bylo rozhodnuto. A tak jsme letěly do Afriky! 🙂 Z instagramu vypadal Marakeš úplně jako snové místo, takže si dovedete představit mé nadšení pro tento holčičí trip :).
Ubytování jsme si s holkami našly klasicky přes booking a vybraly jsme pro Marakeš typický Riad. Náš se jmenoval Riad Origines a vám všem, co se jednou chystáte do Marakeše, toto ubytování vřele doporučuji :). Ne jen, že ubytování bylo za hubičku, že to tam krásně vypadalo a dost intenzivně vonělo (hahah, což je vlastně asi jediná negativní věc), tak tam pracuje fakt skvělý personál! Nám se tam po dobu pobytu střídali dva strašně milí pánové, kteří nám se vším pomohli/zařídili a dokonce nás chodili i večer vyprovázet na taxi, když jsme se s holkami bály :D. Zkrátka jak se říká… Za málo peněz, hodně muziky.
Za naše tři dny v Maroku jsme stihly navštívit úplně všechno, co jsme měly v plánu, i vlastně to, co jsme naplánované úplně neměly. Příkladem je velmi hezká oáza uprostřed Souku (trhu) Le Jardin Secret. Za vstupné zaplatíte asi stovku a můžete si tu odpočinout od chaosu na ulicích jak dlouho chcete :).
Náměstí Jemaa El Fna.
Hlavní náměstí, kde najdete snad úplně všechno. Od stánků s ovocem, přes suvenýry, až po tetování henou. Pokud máte fobii z hadů, rozhodně se vyhněte zaklínačům hadů, a to ještě než vám kobru stačí hodit za krk!

Jídlo jsme v Marakeši řešily vždycky přes Foursquare, tak jako to dělám v každé cizí zemi. Zwin‘ Zwin‘ Café s roztomilou terasou na střeše byla určitě dobrá volba. Jídlo nám tedy sice moc nechutnalo, ale to nám nechutnalo skoro nikde v Marakeši :D. O tom vám řeknu více až později.

Palác Bahia

Nádherný mozaikový palác, kde jeho součástí jsou i krásné zahrady. Tohle místo určitě nesmíte v Marakeši vynechat!

To samé platí i o vyhlášeném tržišti! 🙂 V bludišti tržnic, které se říká „souk“ seženete téměř vše. Přes řemeslné výrobky, módu, šperky, koření, koberce až po stylové lampy atd. Sice je docela těžké se v labyrintu tržišť neztratit (ne jednou se nám to povedlo), ale rozhodně to za ten adrenalin stojí! Jo a nezapomeňte smlouvat :). My jsme se vždy dostaly alespoň pod 1/3 původní ceny.
Našim dalším vybraným podnikem bylo Atay Cafe, kde najdete překrásnou terasu na střeše (perfektní spot pro perfektní insta fotku :D). V Marakeši počítejte s tím, že všichni mají na všechno dost času. Takže než vám přinesou jídelní lístek trvá klidně i 30 min a na jídlo si počkáte další hodinu. To samozřejmě ve fancy restauracích neplatí, ale pokud se jedná a takovýto podnik uprostřed Mediny, neměly jsme bohužel jinou zkušenost.
Úplným opakem byla restaurace Maison Arabe, která patří k hotelu. Pokud nejste v jídle tak šíleně vybíravý jako já, tady se určitě dobře najíte :). Sice si trošku připlatíte, ale rozhodně to stojí za to!
S letenkami do Marakeše jsme měly v ceně pouze příruční zavazadlo a na tři dny mě ani nenapadla varianta s větším kufrem. No příště už tuhle chybu neudělám a přivezu si s sebou jeden extra volný kufr na všechny tyhle nádherný talíře, mističky, hrnečky, koberce atd. Teď jsem si domů přivezla bohužel jen dva talíře co se mi vešly mezi oblečení do kufru, ale příště si tam rozhodně nakoupím víc!
Naše další kroky vedly do hotelu La Mamounia, což je nejznámější hotel v celém Marakeši a vlastně asi i na celém světě. Tento hotel vyhrál několik ocenění jako např. „Nejlepší hotel na světě“, „Nejlepší lázně na světě“, „Nejlepší hotel na líbánky“ apod. Takže samozřejmě i my jsme se tam moc chtěly podívat!

Pokud nechcete (tak jako my) utratit tolik peněz za jednu noc, jsou tu další možnosti jak hotel navštívit. Někde jsem se dočetla, že dříve bylo možné si zakoupit „Day pass“, který obsahoval vstup pouze do hotelového spa asi za 1000 Kč. Ten už ale bohužel v současné době neplatí… Momentálně hotel nabízí pouze „Season pass“, kde je zahrnut oběd, 60min spa procedura (masáž/scrub) a vstup do samotného spa, kde je TEN dokonalý bazén (pokud ho neznáte, určitě si to vygooglete). A za tento „Season pass“ dáte 1600-2000MAD. Což je cca 4500 Kč.

Nojo, ale pokud máte dát tolik peněz za spa, tak si to chcete pořádně užít a nějakou dobu tam pobýt. že jo? Proto jsme se nakonec s holkami tuhle možnost rozhodly vyloučit. Měly jsme na Marakeš 3 dny a nechtěly jsme jeden z nich „zabít“ wellnessem.

Tak jsme se domluvily, že se tam půjdeme jen podívat. Dát si kafe, oběd a hlavně se projít po prostorách nejlepšího hotelu na světě. Při vstupu do hotelu jsme se vrátného slušně zeptaly, zdali bychom mohly jít na oběd a něco si nakoupit v prostorách hotelu. Asi to bylo tím, že jsme byly 3 culící se holky, ale pustil nás (kromě tedy mé igelitky, kde jsem měla své talíře z trhu :D). Pokud byste chtěli také jen navštívit prostory hotelu, doporučuji se hezky obléknout a zkusit štěstí jako my :).

Pokud budete mít v Marakeši více času než my, určitě doporučuji vstup do spa využít. Je to vážně nádhera! Já už si to příště také nenechám ujít :).

Jo a už jsem říkala, že jsme tam potkaly Monicu Bellucci?

PS: Tohle bylo moje jediný JEDINÝ normální jídlo za celý pobyt v Marakeši :D.

Úplně jako z pohádky Tisíce a jedné noci.
Po návštěve La Mamounia hotelu, jsme měly na programu výlet do pouště v blízkosti Marakeše.

Projížďka pouští na velbloudech byl nezapomenutelný zážitek, u kterého jsme se strašně nasmály :).

A potom už nejkrásnější místo – La Pause, kde jsme měly objednanou večeři.

Pokud máte rádi přírodu, klid a pocit, že jste na konci světa, kde nikdo široko daleko není, tohle místo určitě nesmíte vynechat :). Navíc celý hotel a restaurace La Pause je bez elektřiny!

Snad na fotce uvidíte ty malé hořící lucerničky, abyste alespoň trochu viděli, jak kouzelné to je místo! Jednou bych sem chtěla vzít Davču a strávit tady noc :).

PS: Tento výlet v La Pause nás vyšel cca 1500 Kč na osobu.

A naši úplně poslední ranní zastávkou před cestou na letiště bylo jedno z nejnavštěvovanějších míst v Maroku – botanická zahrada Jardin Majorelle (opravdu jediné místo, kde jsme potkaly davy turistů). Francouzskému malíři Jacques Majorelle prý trvalo čtyřicet let vášně a odhodlání vytvořit tuto okouzlující zahradu. Wow.

Možná máte zahradu spojenou s Yves Saint Laurent a taky aby ne :). Spolu s Pierre Bergé objevili Jardin Majorelle během jejich prvního pobytu v Marakeši a natolik si ji zamilovali, že když se dozvěděli, že zahrada má být prodána a nahrazena hotelem, udělali vše, aby tento projekt zastavili. A tak se nakonec stali majiteli zahrady a ony slavné modré vily.
A právě proto kousek od Jardin Majorelle bylo otevřeno muzeum věnované životu a dílu francouzské módní ikony Yves Saint Laurent.

Rozhodně si přeji Marakeš znovu brzy navštívit a tentokrát by to bylo se svým přítelem. Vím, že si ho také zamiluje! Příště určitě zvolím delší termín, abychom stihli i třeba výlet na Saharu :).

Takže pokud někde narazíte na akční letenky, určitě neotálejte a leťte!

A vemte si s sebou nějaké svačinky do kufru, protože to jídlo tam fakt stojí za starou bačkoru :D. Tam snad úplně všechno jedí na sladký způsob, takže se připravte na kuře s cukrem (no joke).

Pokud by vás ještě něco extra zajímalo z Marakeše, napiště mi do komentářů :).

S láskou BrixHauz